مخزن ضربه گیر

فشارهای کنترل نشده در خطوط لوله هر ساله میلیون ها پوند صنعت آب را به خرج می اندازد و باعث انفجار لوله ها، آسیب ساختاری، فشارهای منفی و ضایعات آب عظیم می شود. فشار مستقیم منفی به دلیل خطر آلودگی با قانون بازرسی آب آشامیدنی (DWI)  مغایرت دارد.

چه عواملی باعث پیدایش موج (Surge) می شود ؟

پیدایش موج هنگام پمپاژ آب اجتناب ناپذیر است که می تواند هنگام تغییر جریان پمپ ها در یک ایستگاه پمپاژ، دریچه های باز و بسته شده در طول خط لوله یا مسیرهای کنترل نشده پمپ به دلیل قطع برق اتفاق بیفتد. اینها می تواند منجربه نوسانات شدید فشار شود که در صورت عدم کنترل باعث عواقب فاجعه آمیز از جمله انفجار لوله، از بین رفتن غیر ضروری آب و اختلال در تامین شود. فشارهای منفی به مراتب بیشتر از فشارهای زیاد تخریب پذیر هستند. کاهش 100% نشت از هر پمپ اصلی تا زمانی که فشارهای احتمالی در پمپ اصلی بررسی نشود، غیر ممکن است.

برای مقابله با این اتفاق باید سیستم های پمپاژ و انتقال آب را به یک سیستم ارتجاعی تبدیل کرد که بتواند فشارهای مثبت و منفی را در خود جذب کند. بهترین روش، استفاده از مخزن ضربه گیر در سیستم های صنعتی می باشد.

مخزن های ضربه گیر برای رفع فشار اضافی ناشی از چکش آب و تامین آب برای کاهش فشار منفی در صورت باز شدن ناگهانی دریچه می باشد که بر روی لوله های بزرگ نصب می شود.

مخزن ضربه گیر یک مخزن انتقال ساده به صورت عمودی است که به یک خط لوله متصل می شود.

دیاگرام مخزن ضربه گیر

اصول و کارکردهای مخزن ضربه گیر :

  • مخزن های ضربه گیر معمولا از قسمت بالا باز می شود و ارتفاع بلند دارد تا سرریز نشوند.
  • در بعضی مواقع اگر آب بدو آسیب از آن خارج شود، سرریز مجاز است.
  • در داخل مخزن ضربه گیر باید به اندازه کافی آب وجود داشته باشد تا از ورود هوا به داخل لوله جلوگیری شود.
  • مخازن ضربه گیر فشارها را فقط در لوله ی بین مخزن ضربه گیر تا مخزن ذخیره اصلی کاهش می دهد.

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا پیشگام در ارائه خدمات آب و فاضلاب، طراح و سازنده انواع دستگاه های تصفیه آب اعم از خانگی، نیمه صنعتی، صنعتی وتهیه و توزیع انواع فیلترهای کارتریج در اندازه های متفاوت و قطعات و لوازم یدکی، آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی می باشد. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی ذیل با کارشناسان مجرب این مجموعه در ارتباط و نیز جهت سفارش و خرید آنلاین محصولات به سایت www.shopccra.com مراجعه نمایید.

تلفن: ۶۵۵۲۲۹۲۳ – ۶۵۵۲۲۹۶۳(۰۲۱) همراه: ۰۹۱۲۲۹۷۲۰۹۱ –۰۹۳۶۴۸۴۸۹۲۰

  • تانک ضربه گیر language:fa
  • مخزن ضربه گیر language:fa

مطالب مرتبط