مراحل احیاء سختی گیر رزینی

مراحل احیاء سختی گیر رزینی

ابتدا باید به توضیحی در رابطه با رزین بپردازیم . رزین دانه هایی باردار است که به رنگ زرد هستند و ابعاد کوچکی دارند. رزین ها واکنش پذیری بالایی دارند و قدرت چسبندگی آن ها نیز بالا می باشد. یکی از عواملی که در سخت شدن آب بسیار موثر است وجود کلسیم و منیزیم در آن است .

این یون ها با ورود به سختی گیرهای رزینی با یون های سدیم موجود در رزین جایگزین می شوند . با گذشت زمان خاصیت کاتیونی و آنیونی رزین با چسبیدن یون های مختلف به آن کاهش می یابد . به عمل جداسازی ذرات متصل شده به دانه های رزین احیاء سختی گیررزینی می گویند .

مراحل فرآیند احیای سختی گیر رزینی به شرح زیر است :

  • بَک واش
  • مکش محلول آب و نمک
  • شستشوی آهسته
  • شستشوی سریع

*مرحله اول یعنی بَک واش یکی از مهم ترین مراحل در فرآیند احیای رزین می باشد . در این مرحله با معکوس شدن جریان آب ، در داخل سختی گیر آب از پایین به بالا حرکت می کند .

این عمل باعث شناورشدن دانه های رزین و همچنین انبساط بستر رزین می شود . ذراتی که به داخل بستر رزین چسبیده است ، از سختی گیر خارج می شوند .

*در مرحله دوم فرآیند احیای سختی گیر رزینی ، تبادل یون با ورود محلول آب و نمک معکوس شده و یون های سدیمی که در محلول هستند ، جایگزین یون های منیزیم و کلسیم موجود در رزین می شوند . غلظت محلول آب و نمک در این مرحله بسیار حائز اهمیت می باشد .

*برای خارج شدن محلول آب و نمک از سختی گیر، باید سختی گیر شستشو داده شود به همین دلیل در مرحله سوم در طی مدت زمان 15 الی 20 دقیقه این شستشو انجام داده می شود .

*املاح باقی مانده در ستون سختی گیر با شستشویی که در مرحله آخر یعنی شستشوی سریع انجام می شود به طور کامل شسته می شوند و از دستگاه خارج می شوند . این عمل در طی مدت زمان 25 الی 30 دقیقه انجام می شود .

این که احیای سختی گیر رزینی باید در طی چه مدت زمان هایی انجام شود به عوامل مختلفی چون مقدار مصرف آب ، سختی آب ، عمر دستگاه و غیره بستگی دارد .

مراحل احیاء سختی گیر رزینی

مراحل احیاء سختی گیر رزینی

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا کمپانی ccra پیشگام در ارائه خدمات آب و فاضلاب، طراح و سازنده انواع دستگاه های تصفیه آب اعم از خانگی، نیمه صنعتی، صنعتی وتهیه و توزیع انواع فیلترهای کارتریج در اندازه های متفاوت و قطعات و لوازم یدکی، آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی می باشد.

ccra با تامین قطعات ولوازم یدکی دستگاه تصفیه آب برند و انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب به صورت کاملا اصل و اورجینال و با کادری مجرب و کار آزموده در اسرع وقت آماده خدمت رسانی بصورت حضوری درمحل شما مصرف کنندگان محترم , آمادگی خویش را اعلام می دارد.

جهت سفارش و خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب اینجا را کلیک نمایید.

جهت هرگونه سفارش وخرید با شرکت تماس بگیرید.

تلفن تماس۶۵۵۲۲۹۲۳-۶۵۵۲۲۹۶۳-۰۲۱           

همراه۰۹۳۶۴۸۴۸۹۲۰-۰۹۱۲۲۹۷۲۰۹۱

مطالب مرتبط