فرآیندهای تصفیه فاضلاب

چهار فرآیند موثر برای تصفیه فاضلاب وجود دارد که ما در این مطلب به توضیح آنها پرداخته ایم.

فاضلاب تاثیر زیادی در دنیای طبیعی دارد و مهم است که به طور موثر آن را تصفیه کنیم. با تصفیه فاضلاب نه تنها موجودات پر رونق روی آن را نجات می دهد بلکه از کل سیاره نیز محافظت می کند.

خوشبختانه با استفاده از فرآیندهای تصفیه فاضلاب می توان آلاینده ها و مواد شیمیایی را از فاضلاب حذف کرد.

چهار روش معمول برای تصفیه فاضلاب شامل تصفیه آب فیزیکی، تصفیه بیولوژیکی آب، تصفیه شیمیایی و تصفیه لجن است.

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش فیزیکی :

در این مرحله از روش های فیزیکی برای تمیز کردن فاضلاب استفاده می شود. برای از بین بردن مواد جامد از فرآیندهایی مانند غربالگری، رسوب گذاری و اسکیمینگ استفاده می شود. هیچ ماده شیمیایی در این فرآیند دخیل نیست.

یکی از تکنیک های اصلی تصفیه فاضلاب فیزیکی شامل رسوب گذاری است که فرآیند تعلیق ذرات غیر محلول / سنگین از فاضلاب است. هنگامی که مواد نامحلول در پایین حل شد ، می توان آب خالص را جدا کرد.

یکی دیگر از روش های موثر تصفیه آب فیزیکی شامل هوادهی است. این فرآیند شامل گردش هوا از طریق آب برای تأمین اکسیژن به آن است. روش سوم تصفیه ، برای فیلتر کردن تمام آلاینده ها استفاده می شود. برای عبور از فاضلاب و جدا کردن آلاینده ها و ذرات غیر محلول موجود در آن می توان از فیلترهای مخصوص استفاده کرد. فیلتر ماسه رایج ترین فیلتر است. چربی های موجود در سطح برخی از فاضلاب ها نیز با استفاده از این روش می توانند به راحتی از بین بروند.

تصفیه بیولوژیکی آب :

در این روش از فرآیندهای مختلف بیولوژیکی برای تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب مانند صابون، ضایعات انسانی، روغن و مواد غذایی استفاده می شود. میکروارگانیسم ها مواد آلی موجود در فاضلاب را در تصفیه بیولوژیکی، متابولیزه می کنند. این را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • فرآیندهای هوازی : باکتریها مواد آلی را تجزیه کرده و آن را به دی اکسید کربن تبدیل می کنند که توسط کارخانجات قابل استفاده است. در این فرآیند از اکسیژن استفاده می شود.
  • فرآیندهای بی هوازی: در اینجا از تخمیر برای تخمیر زباله در دمای خاصی استفاده می شود. در فرآیند بی هوازی از اکسیژن استفاده نمی شود.
  • کمپوست: نوعی فرایند هوازی است که فاضلاب با مخلوط کردن آن با خاک اره یا سایر منابع کربن تصفیه می شود.

درمان ثانویه بسیاری از مواد جامد موجود در فاضلاب را از بین می برد ، با این وجود برخی از مواد مغذی محلول مانند نیتروژن و فسفر ممکن است باقی بمانند.

تصفیه آب شیمیایی :

همانطور که از نام این محصول پیداست ، این روش درمانی شامل استفاده از مواد شیمیایی در آب است. کلر ، یک ماده شیمیایی اکسید کننده ، معمولاً برای از بین بردن باکتری ها استفاده می شود که با افزودن آلاینده ها به آن ، آب تجزیه می شود. یکی دیگر از اکسید کننده ها که برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود ، ازن است. خنثی سازی روشی است که در آن یک اسید یا پایه اضافه می شود تا آب را به pH طبیعی آن یعنی عدد 7 برساند. مواد شیمیایی از تولید مثل باکتری ها در آب جلوگیری می کنند ، بنابراین آب خالص می شود.

درمان لجن :

این یک فرآیند جداسازی مایع – جامد است که در مرحله جامد حداقل رطوبت باقی مانده مورد نیاز است و در مرحله مایع جدا شده کمترین ذرات باقی مانده جامد مورد نیاز است.

نمونه ای از این امر شامل آبگیری لجن از فاضلاب صنعتی یا فاضلاب است که در آن رطوبت باقیمانده در مواد جامد آبگیری شده هزینه های دفع را تعیین می کند و کیفیت سانتیمتر میزان آلودگی برگشت یافته به محل تصفیه را تعیین می کند.

دستگاه جداسازی مایع – جامد مانند سانتریفیوژ برای از بین بردن مواد جامد از فاضلاب استفاده می شود.

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا پیشگام در ارائه خدمات آب و فاضلاب، طراح و سازنده انواع دستگاه های تصفیه آب اعم از خانگی، نیمه صنعتی، صنعتی وتهیه و توزیع انواع فیلترهای کارتریج در اندازه های متفاوت و قطعات و لوازم یدکی، آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی می باشد. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی ذیل با کارشناسان مجرب این مجموعه در ارتباط و نیز جهت سفارش و خرید آنلاین محصولات به سایت www.shopccra.com مراجعه نمایید.

تلفن: ۶۵۵۲۲۹۲۳ – ۶۵۵۲۲۹۶۳(۰۲۱) همراه: ۰۹۱۲۲۹۷۲۰۹۱ –۰۹۳۶۴۸۴۸۹۲۰

مطالب مرتبط