تصفیه فاضلاب به روش راکتور ناپیوسته متوالی (SBR)

راکتور ناپیوسته متوالی یک سیستم تصفیه فاضلاب از نوع لجن فعال است که می تواند عملیات مختلفی را در یک مخزن انجام دهد. ابتدا حجم مشخصی از فاضلاب، که به آن ناپیوسته (Batch) گفته می شود، غربال می شود تا ذرات بزرگتر درون آب را از بین ببرد.

راکتور مخزنی است که در آن هوا پمپ می شود تا از تامین کافی اکسیژن برای فرآیندهای بیوشیمیایی هوازی موجود استفاده کند. افزودن اکسیژن به میکروارگانیسم ها اجازه می دهد تا مواد آلی حل شده در فاضلاب را که توسط یک فرآیند غربالگری یا ته نشینی حذف نمی شوند ، مصرف کنند. پس از یک دوره هوادهی مشخص ، پساب موجود در راکتور مجاز به ته نشین شدن است. لجن موجود در پایین در درجه اول شامل میکروارگانیسم هایی است که از طریق ارگانیسم موجود در فاضلاب تغذیه می شوند.

راکتور ناپیوسته متوالی از یک فرآیند لجن فعال استفاده می کند. پس از تخلیه پساب تصفیه شده ، همه جز بخش کوچکی از لجن که سرشار از میکروارگانیسم ها است ، از راکتور خارج می شوند. این به سرعت در احیاء جمعیتی از میکروارگانیسم ها در دسته بعدی فاضلاب که به راکتور تحویل داده می شود، کمک می کند و باعث کاهش زمان لازم برای تصفیه هر دسته شود. معمولا بیش از یک راکتور مورد نیاز است، در حالی که یک دسته فاضلاب تصفیه می شود جریان اضافی می تواند در جای دیگر هدایت شود در نهایت تعداد راکتورها به حجم مورد انتظار جریان فاضلاب و میزان زمان مجاز برای تصفیه هر دسته در راکتور بستگی دارد. در مدت زمان طولانی تر، لجن کمتر و فاضلاب پاک تر تولید می کند.

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش راکتور ناپیوسته متوالی (SBR)

مهمترین مزیت راکتورهای ناپیوسته متوالی این است که در ترکیبات آلی پساب کم تولید می کنند و از این رو می توانند برای رعایت استانداردهای سختگیرانه پساب استفاده شوند. در صورت نیاز به حذف مواد مغذی ازت و فسفر ، این سیستم می تواند به عنوان بخشی از سیستم بزرگتر مورد استفاده قرار گیرد. مزایای دیگر این است که می توان آن را در یک منطقه کوچک بالاتر از زمین قرار داد همچنین گسترش این سیستم با اضافه کردن راکتورهای اضافی بسیار آسان است. با این حال ، عملکرد این سیستم پیچیده تر از سایرین است.

مزایای تصفیه فاضلاب به روش راکتور ناپیوسته متوالی :

  • هزینه کمتری نسبت به درمان بیولوژیکی معمولی دارد.
  • نیاز زمین کمتر از موارد مورد نیاز با روش های معمولی
  • قابلیت تحمل نوسانات گسترده در بارهای هیدرولیکی و آلی
  • آسان تر برای کنترل رشد رشته ای و حل مشکلات
  • تجهیزات کمتری برای نگهداری نیاز دارد
  • توجه کمتر اپراتور
  • انعطاف پذیری بیشتر اپراتور
  • زیست توده قابل شستشو نیست
  • ته نشین های خراب را می تواند تشخیص دهد و اصلاح کند
  • پودر کربن فعال را می تواند به سیستم اضافه کند.

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا پیشگام در ارائه خدمات آب و فاضلاب، طراح و سازنده انواع دستگاه های تصفیه آب اعم از خانگی، نیمه صنعتی، صنعتی وتهیه و توزیع انواع فیلترهای کارتریج در اندازه های متفاوت و قطعات و لوازم یدکی، آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی می باشد. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی ذیل با کارشناسان مجرب این مجموعه در ارتباط و نیز جهت سفارش و خرید آنلاین محصولات به سایت www.shopccra.com مراجعه نمایید.

تلفن: ۶۵۵۲۲۹۲۳ – ۶۵۵۲۲۹۶۳(۰۲۱) همراه: ۰۹۱۲۲۹۷۲۰۹۱ –۰۹۳۶۴۸۴۸۹۲۰

مطالب مرتبط